› Kontakt   

  Polecamy także

 • Szlakiem Jana Pawła II
  Postać Jana Pawła II jest nierozerwalnie związana z Krakowem. To tutaj Karol Wojtyła studiował, tutaj przez 40 lat mieszkał i rozpoczął pełnienie posługi kapłańskiej. Jako głowa Kościoła, wielokrotnie do Krakowa pielgrzymował i spotykał się z wiernymi.
 • Śladami Holocaustu
  Decyzja o utworzeniu żydowskiego getta po prawej stronie Wisły w dzielnicy Podgórze została podjęta w roku 1940. Rozkaz wydał Hans Frank: Kraków, jako stolica Generalnego Gubernatorstwa, miał być "miastem wolnym od Żydów".
 • Kazimierz żydowski
  Odwiedzając Kraków warto znaleźć czas na spacer po Kazimierzu. Niegdyś niezależne miasto sąsiadujące z Krakowem, dziś jego część, przyciąga turystów swoją niezwykłą atmosferą i arcyciekawą historią.
 • Droga Królewska
  Jest to jedna z najbardziej znanych tras turystycznych w Polsce. Tym właśnie szlakiem orszaki królewskie zmierzały ku Wawelskiemu Wzgórzu. Droga Królewska prowadzi przez najpiękniejsze i najważniejsze miejsca i zabytki Krakowa.

Wzgórze Wawelskie

Przez blisko 500 lat Wzgórze Wawelskie było centrum politycznym, kulturalnym i religijnym Królestwa Polskiego. To tutaj polscy monarchowie wybudowali swoją siedzibę – Zamek Królewski, tutaj też – w Wawelskiej Katedrze odbywały się koronacje i pogrzeby polskich władców.

Podczas wycieczki po Wawelu odkryjemy ślady dawnej świetności Królestwa Polskiego, zetkniemy się z arcydziełami sztuki gotyckiej i renesansowej, poznamy tajemnice, które kryją grobowce polskich królów.

Wycieczka po Wawelu obejmuje jego najważniejszą i najbardziej imponującą część: Katedrę Królewską z Wieżą Zygmuntowską i kryptami, w których znajdują się groby królów, narodowych bohaterów i wieszczów.

Będąc na Wawelu warto również wejść do Zamku Królewskiego. Jedno z piękniejszych miejsc w Krakowie - dziedziniec arkadowy Zamku - prowadzi do renesansowych i barokowych Reprezentacyjnych Komnat Królewskich na II piętrze. Tam właśnie znajduje się kolekcja słynnych arrasów zakupionych w XVI wieku przez ostatniego Jagiellona - Króla Zygmunta Augusta.

Do programu zwiedzania można dołączyć także Skarbiec i Zbrojownię, gdzie znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Zamku - Szczerbiec, miecz koronacyjny polskich królów.

Ze Wzgórza Wawelskiego na bulwary wiślane warto zejść prastarą jaskinią, czyli Smoczą Jamą i obejrzeć zionącego ogniem Smoka.

Standardowy czas zwiedzania: ok. 3-3,5 godziny

Cena usługi przewodnickiej: 270 zł

Do kosztów zwiedzania w wersji opisanej powyżej (bez Skarbca), należy doliczyć koszt biletów do Katedry i Komnat Zamkowych. Szczegółowe informacje na temat cen biletów znajdziesz tutaj.

UWAGA! W przypadku grup liczących powyżej 30 osób, na czas zwiedzania Komnat Królewskich, konieczny jest podział grupy i zaangażowanie drugiego przewodnika.